• YARIM ALTIN
  8.060,00
  % -0,32
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8248
  % 0,04
 • € EURO
  35,2439
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7711
  % -0,20
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3687
  % -1,99
 • BITCOIN/TL
  2096599,270
  % -1,87
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Öğrenciler Kiralık Ev Bulamıyor! Kiralık Ev Nasıl Bulunur? İşte Önemli Tavsiyeler

Öğrenciler Kiralık Ev Bulamıyor! Kiralık Ev Nasıl Bulunur? İşte Önemli Tavsiyeler

 YKS sonuçları geçtiğim günlerde açıklandı. Şimdi de öğrencileri tercih telaşı sardı. Her öğrenci dilediği üniversitede okumak istiyor. Ancak puanı yetse dahi öğrencileri endişelendiren daha önemli bir konu var: Barınma sorunu. Peki öğrenciler ne yapacak? Eğer devlet yurdu çıkmazsa nerede kalacaklar? İşte önemli sorun da bu!

Özellikle büyük şehirlerde barınma sorunu daha çok ortaya çıkıyor. 6 şubatta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yurttaşlar bulundukları illeri terk etmeye başlamıştı. Bu da depremden etkilenmeyen illerde nüfus artışına sebep oldu ve kiralık daireler de dolmaya başladı. Ancak öğrenciler için de tercih döneminde barınma ihtiyacı baş göstermeye başladı. Çünkü özellikle büyük şehirlerde üniversite okuma hayali kuran öğrenciler için kiralık ev bulmak hüsran.

Peki, öğrenciler kiralık ev bulmak için ne yapmalı, nasıl yol izlemeli? İşte detaylar…

Uyguna Kiralık Ev Bulmak İsteyen Öğrenciler İçin Önemli Tavsiyeler

Ülkemizde son zamanlarda her şeye zam geldiği gibi ev kiralarına da fahiş zamlar geliyor. Özellikle büyük şehirlerde okumak öğrencilerin gözünü korkutsa da uyguna kiralık ev bulmak için de gece gündüz araştırma yapıyorlar.

Yaklaşık olarak 3 milyondan fazla öğrenci gerek önlisans gerekse lisans programları için tercih yapacak. Kendi yaşadıkları şehirlerin dışındaki şehirlere milyonlarca öğrenci taşınacak. Şanslı olanlar için devlet yurdu kapıları açılacak ancak yurt çıkmayanlar kendi başlarının çaresine bakacaklar. Peki bu öğrenciler bu durumda ne yapacak?

Öncelikle kiralanacak evin yeri önemli hususlardan biridir. Şehir merkezine yakın olmayan evlerin fiyatları daha uygun olabiliyor. Bunun yanı sıra kiralanacak evin tek katlı mı, apartman dairesi mi yoksa site içinde mi olduğu önemlidir. Site içerisinde yer alan dairelerin kiraları diğerlerine göre daha yüksek olabilir. Aidat, otopark, havuz, lokasyon da site içerinde yer alan evlerin ücretlerini etkileyen unsurlardandır.

Binanın yaşı, kira ücretini etkileyebilir. Ancak burada önemli olan binanın sağlamlığıdır. Binanın eski olması kira açısından avantajlı olsa bile deprem riski olan bir yerde kiralanacaksa tekrar düşünmek gerekir.