• YARIM ALTIN
  8.379,00
  % -0,54
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8734
  % 0,06
 • € EURO
  35,6808
  % -0,03
 • £ POUND
  42,4639
  % 0,09
 • ¥ YUAN
  4,5174
  % 0,10
 • РУБ RUBLE
  0,3791
  % 1,39
 • BITCOIN/TL
  2182936,279
  % -0,61
 • BIST 100
  11.091,60
  % 0,02

İzmir Susuz Bamya Ekimine Yöneliyor

İzmir Susuz Bamya Ekimine Yöneliyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kuraklık ve yoksullukla mücadele etmek amacıyla ekonomik getirisi yüksek olan susuz bamya üretimini yaygınlaştırıyor. Bergama Yenikent Ovası’nda yapılan atalık susuz bamya ekimi başarılı sonuçlar vermiş ve hasat süreci başlamıştır. Ekilen bamyalar tohumluk olarak kullanılacak ve İzmir’in tüm ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kuraklık ve yoksullukla mücadeleye dayanan “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında, ekonomik getirisi yüksek olan susuz bamya üretimi yaygınlaştırılmaktadır. İzmir Tarımı Geliştirme Merkezi’nin (İZTAM) kurduğu susuz bamya ekim projesi, Bergama Yenikent Ovası’nda mayıs ayında gerçekleştirilmiş ve atalık susuz bamya ekimi büyük bir başarıyla sonuçlanmıştır. Ekilen atalık susuz bamyalar tohumluk olarak kullanılacak ve İzmir’in bütün ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılacaktır.

Susuz bamya projesiyle kuraklıkla mücadelede önemli bir tarım ürünü olan susuz bamya, aynı zamanda ekonomik değeri yüksek bir mahsuldür ve üreticiler için önemli bir gelir kaynağıdır. Bu projenin amacı, İzmir’in tarım potansiyelini geliştirmek, susuz tarımı teşvik etmek ve çiftçilerin daha iyi gelir elde etmelerine yardımcı olmaktır.

Bergama’da bir dönümlük arazide tohum üretimi için atalık susuz bamya ekimi gerçekleştirilmiştir. Mayıs ayında ekimi yapılan susuz bamya, temmuz ayından itibaren hasat edilmeye başlanmıştır. Hasat edilen susuz bamya tohumlarının İzmir’in bütün ilçelerine ücretsiz olarak dağıtılması planlanmaktadır.

Atalık susuz bamya tohumu, kuraklığa dayanıklı bir bitki olması nedeniyle sulama sıkıntısı yaşanan dönemlerde bile yetişebilmesiyle büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, susuz bamya ekimiyle İzmir’in tarım sektörünün dayanıklılığının artırılması hedeflenmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, susuz bamya ekimi projesini havza bazlı bir planlama ile yürütmektedir. Tarımsal havza planlaması, su kaynaklarının daha verimli kullanılmasına ve su sıkıntısı yaşanabilecek bölgelerin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.

Başka Bir Tarım Mümkün

Susuz bamya, kuraklıkla mücadelede yenilikçi bir çözümdür. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu kapsamında geliştirilen bu proje, ekonomik getirisi yüksek olan susuz bamyanın yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir.

Bergama Yenikent Ovası’nda yapılan atalık susuz bamya ekimi başarılı sonuçlar vermiş ve hasat süreci başlamıştır. Susuz bamya, kuraklığa dayanıklı bir bitki olması nedeniyle su sıkıntısı yaşanan dönemlerde bile yetişebilme özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Proje sayesinde çiftçilere gelir desteği sağlanacak ve çevre dostu tarım uygulamaları teşvik edilecektir.