• YARIM ALTIN
  8.063,00
  % -0,33
 • AMERIKAN DOLARI
  32,8415
  % 0,07
 • € EURO
  35,1860
  % -0,18
 • £ POUND
  41,7152
  % -0,16
 • ¥ YUAN
  4,5201
  % 0,07
 • РУБ RUBLE
  0,3688
  % -2,06
 • BITCOIN/TL
  2111100,607
  % -1,05
 • BIST 100
  10.771,36
  % 0,29

Doların Yerini Yuan mı Alıyor?

Doların Yerini Yuan mı Alıyor?

Bolivya’nın komşu ülkelerle ticarette ABD doları yerine Çin ulusal para birimi yuanı kullanmaya başlaması, Çin ile daha güçlü bağlar kurmak istemeleri ve dolara olan bağımlılıklarını azaltma hedefi doğrultusunda atılmış bir adım olarak değerlendiriliyor. Mayıs ve temmuz arasında 278 milyon Çin yuanı ticaret yaptığı açıklanan bu adım, ülkenin dış ticaretinin yaklaşık yüzde 10’unu oluşturuyor.

Bolivya’nın yuan ile yapılan ticaret miktarının henüz nispeten küçük olduğu belirtiliyor; ancak zamanla artması bekleniyor. Özellikle muz, çinko ve kereste ihracatçıları ile araç ve sermaye ithalatçılarının yuanı tercih ettiği ifade ediliyor. Bu ticari işlemler Banco Unicon adlı devlete ait bir banka tarafından gerçekleştiriliyor.

Bolivya, Brezilya ve Arjantin’in ardından Güney Amerika’da yuan para birimini kullanan son ülke olmuş durumda. Arjantin ve Brezilya da daha önce yuan kullanmaya başlamış ve Çin ile ABD dolarına olan bağımlılıklarını azaltma amacıyla çalışmışlardı.

Bolivya’nın yuanı tercih etmesi, Çin ile ticari ilişkilerini güçlendirmeye yönelik bir hamle olarak değerlendirilmekte ve zamanla bu eğilimin artacağı düşünülmektedir.

Dolar Gücünü Kaybediyor: Bolivya’dan Son Örnek

Güney Amerika ülkesi Bolivya, komşu ülkelerle ticarette ABD doları yerine Çin ulusal para birimi yuanı kullanmaya başlayarak, doların gücünü kaybettiğinin yeni bir örneğini gösterdi. Bolivya Ekonomi Bakanı Marcelo Montenegro’nun açıklamasına göre, ülke mayıs ve temmuz ayları arasında 278 milyon Çin yuanı (38,8 milyon dolar) değerinde ticaret yaptı. Bu tutar, Bolivya’nın dış ticaretinin yüzde 10’unu oluşturuyor.

Yuanın tercih edilmesinin temel nedeni olarak uzmanlar, Bolivya’nın Çin ile daha güçlü bağlar kurmak istemesi ve doların yıllardır süregelen bağımlılığını azaltma hedefi olduğunu düşünüyor. Bolivya, bu adımıyla bölgesel ticarette yuan para birimini kullanan son Güney Amerika ülkesi oldu.

Özellikle muz, çinko ve kereste ihracatçıları ile araç ve sermaye ithalatçılarının yuanı tercih ettiği belirtiliyor. Bu elektronik ticaret işlemleri, devlete ait Banco Unicon aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Şu an için yuan ile yapılan ticaret miktarı nispeten küçük olsa da gelecekte artması bekleniyor.

Doların gücünü kaybetmesi eğilimi, Güney Amerika ve Karayipler’de giderek yaygınlaşıyor. Arjantin ve Brezilya gibi önemli ülkeler de dolar yerine yuanı tercih eden ülkeler arasında yer alıyor. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez ve Brezilyalı mevkidaşı Luiz Inacio Lula da Silva, ABD dolarının kullanılmadığı yeni bir mekanizmanın oluşturulması konusunda beraber çalışma sözü vermişlerdi.